Dekoratyviniai Triušiukai

Pradžia

Naujienos

Informacija

Priežiūra

Higienai

Matinimas

Ligos

Galerija

Forumas

Ką reikia daryti, norint matyti sveiką ir linksmą triušį:

Ką reikia daryti, norint matyti sveiką ir linksmą triušį:
  •  Sveiko triušio pirkimas arba tikrinimas pas veterinarą iškart įsigijus.
  • Reguliarus narvo valymas. Patartina tai daryti 1-2 kartus per dieną. 
  • Periodiškai keisti gultą, kai jis išsipurvina. 
  • Šukuoti (ypatingai jei tai angorinis triušis) 
  • Prieš maitinant, reguliariai tikrint, ar sausas maistas nesugedęs. Triušiai labai liguistai reaguoja į supuvusį ar supelijusį pašarą. 
  • Triušius reikia skiepyti nuo miksomatozės ir virusinio kraujavimo. Abi šios ligos yra virusinės ir dažniausiai baigiasi mirtimi. Skiepyti reikia kartą per metus. Geriausia pavasario pabaigoj, kai padidėja galimybė susirgt.

Ligos požymiai:

·        Išskyros iš akių ar nosies;

·        Išskyros iš ausų;

·        Susivėlęs ar nešvarus kailis;

·        Sunkumai ėdant arba tekančios seilės;

·        Sunkus kvėpavimas;

·        Skystos išmatos;

·        Keistas elgesys ar neįprastas apetitas;

·        Didelis troškulys;


Dažniausi negalavimai:

Sloga.

Triušiai dažnai serga kvėpavimo organų ligomis, ypač jeigu būstas prastai vedinamas. Taip pat slogą gali sukelti įvairios bakterijos tokios, kaip stafilokokai (Staphylococcus aureus), eruginozė (eurugenosa) ir kitos. Sloga sergančio triušio nosis nuolat varva, kvėpavimas sunkus. Nors antibiotikai kuriam laikui gali suardyti bakterijų balansą pilve, tai geriausias būdas išgydyti slogą Tačiau negalima savavališkai skirti antibiotikus, būtina pasitarti su gydytoju ir griežtai laikytis nurodymų. Gydymas antibiotikais turi tęstis keletą savaičių ir dar kelias dienas po to, kai dings simptomai, kad įsitikintume, jog kiek galima daugiau bakterijų buvo panaikinta. Jei nutrauksime gydymą per anksti, liks stipriausios bakterijos ir liga gali atsinaujint. Tokiu atveju, bakterijos pradės daugintis ir bus atsparios antibiotikams. Netgi tokia, iš pirmo žvilgsnio nesunki liga, kaip sloga, gali pereiti prie tokio gyvybei pavojingo susirgimo, kaip pneumonija ar sisteminės infekcijos. Todėl svarbu laiku pasirūpinti savo mažuoju draugu. 

 

Šilumos smūgis.

Labai svarbu ypatingai prižiūrėti savo augintinį vėlyvo pavasario ir vasaros metu.
Triušiai jautresni karsčiui nei šalčiui. Požymiai atsiranda netikėtai. Triušis atsisako valgyti, mažai ir lėtai juda, o po to visai guli nejudėdami. Jeigu triušiukas atrodo nukeipęs, leisgyvis, tai gali reikšti, jog triušis gavo šilumos smūgį. Jei triušis stipriai perkaito, jį ima drebuliai ir dažniausiai, jei nėra suteikta pagalba, triušis miršta. Tai yra būdinga, jei kūno temperatūra pakilo iki 44-450. Būtent dėl to svarbi yra perkaitinimo prevencija.
Ką daryti, kad triušis negautų šilumos smūgio:

·        Svarbu, kad narve būtų vandens bei pavėsis, kuriame galima būtų pasislėpti.

·        Negalima palikt triušio visai dienai lauke, ypač jei oras gana karštas.

·        Įmeskite į gertuvę kelis ledo gabaliukus.

·        Jeigu Jūsų triušiukas angorinis, geriausia būtų jį vasaros metu apkirpti

·        Svarbu, kad Jūsų augintinis gautų pakankamą kiekį daržovių.

·        Jei triušis laikomas narve, svarbu, kad patalpos būtų vedinamos.

Šilumos smūgio požymiai:

Požymiai atsiranda netikėtai. Triušis atsisako valgyti, mažai ir lėtai juda, o po to visai guli nejudėdami.
Ką daryti, jei triušis gavo šilumos smūgį:
Jokių būdu netalpinkite triušį į šaltą vandenį, tai gali būti triušio šoko būsenos priežastimi. Patrinkite jo ausytes ledo gabaliukais, pridėkite prie kūnelio maišelį šaldytų daržovių. Nepersistenkite! Paprastai kūno temperatūra normalizuojasi per 10-15 minučių. Nedelskite ir vežkite pas veterinarą, o atšaldymo procedūrą galima atlikti ir kelyje.

 

Meksimatozė ?triušių lyga (Myxomatosis cuniculorum)

Meksimatoze serga tik laukiniai zuikiai ir naminiai triušiai. Ligos sukėlėjas ? meksomos virusas. Sveiki triušiai gali užsikrėsti bendraujant su ligotais arba jau persirgusiais. Liga plečiasi labai greitai, todėl esant pirmiems požymiams reikia skubiai izoliuoti gyvūną ir būtinai parodyti veterinarui. Pagrindiniai nešiotojai meksomos viruso yra uodai, erkės, blusos, maistas, kurį valgė ligotas triušis, visokiausi paukščiai ir žvėrys, o taipogi pats šeimininkas. Šios ligos yra dvi formos. 

I forma

Segant pirma forma, ant viso triušio kūno atsiranda 3-4 cm gumbeliai. O skrodžiant, tuose gumbeliuose yra tirštas skystis. Triušiai, sergantys pirma forma, atsisako maisto, liesėja, yra be nuotaikos, flegmatiški, kūno temperatūra padidėjusi, ausys gali būti nulėpusios, akys dažniausiai užmerktos nuo išskyrų, blogas kvėpavimas. Liga tęsiasi nuo 4 iki 10 dienų, tačiau gali būti ir iki 4 savaičių. Iki 90% triušių, susirgusių šia liga miršta.

II forma

Sergant antra forma, pirmos formos požymių nėra. Tiktai ant galvos, ausų ir šešėlių atsiranda iškilimai. Antra forma triušiai serga 30-40 dienų ir 30-50% pasveiksta.

 

Kokcidiozė

Šiai ligai galima būtų priskirti 2 formas:

·        Žarnyno

·        Kepenų

Tačiau dažnai pasitaiko ir žarnyno-kepenų kokcidiozė.

 Tai viena iš pavojingiausių ligų, kuriomis serga dekoratyviniai triušiukai. Pirmą kartą kokcidiozė buvo diagnozuota 1838 metais. Laiku diagnozavus, triušį galima išgydyti, tačiau gyvūnas lieka kokcidų nešiotoju. Laikant triušiuką lauke, ši liga dažniau pasitaiko vasaros ? rudens metu, tuo tarpu laikant naminėmis sąlygomis ? žiemos. Kokcidiozė nepriklauso nuo švaros. Ja gali užsikrėsti triušis, gyvenantis tiek ir gerai prižiūrimoje, tiek ir antisanitarinėje patalpoje. O taip pat, triušiai, kurie buvo per anksti atskirti nuo mamos, turi didelę galimybę susirgti kokcidioze. Tai dažnai pasireiškia pereinant nuo motinos pieno prie sauso maisto. 

Kokcidiozės bakterijos: Eimeria stiedae (kepenų kokcidiozė), E magna , E irresidua , E media , E perforans , E flavescens , E intestinalis , Eimeria (žarnyno kokcidiozė).

Šių bakterijų nešiotojai yra: paukščiai, musės, vabalai, žiurkės.

Požymiai:

1.       Viduriavimas arba nesituštinimas;

2.       Išsipūtęs pilvas;

3.       Blogas apetitas;

4.       Nejudrumas;

Aprašymas.

Kokcidiozė nustatoma pagal fekalijų tyrimus. Inkubacinis periodas: 10-12 dienų. Po jo triušiukas gali tapti nejudrus, apatiškas, dažniau sėdi vienoje vietoje. Apetitas mažesnis, o kartais ir apskritai nieko nevalgo. Pilvukas išsipūtęs, atrodo kaip burbulas. Triušis pradeda viduriuoti. Fekalijos skystos, neretai pasitaiko su krauju. Sergantis triušis lėčiau auga, jo svoris yra daug mažesnis, kailis nušiuręs, dažnai šlapinasi nei įprastai. Kartais triušis pradeda sloguoti, išskiria daugiau seilių nei paprastai, taip pat galimas konjuktyvitas. Kai liga yra labiau išsivysčius, liečiant pirštais dešinę pusę, gyvūnas reaguoja skausmingai.

 Triušiai miršta 7-10 dieną.

 

Infekcinis stomatitas arba šlapias snukutis.

Stomatitas (Stomatitis iniektiosa Cuniculorum) - tai burnos gleivinės uždegimas, pasireiškiantis paraudimu, paburkimu, erozijomis (paviršinio gleivinės sluoksnio pažeidimais) ir opomis pūlinukais ir pūslelėmis.

Šia liga dažniausiai serga triušiai nuo 20 - 25 dienų iki trijų mėnesių. Priežastys: nekokybiškas šienas, drėgnas oras. Tokiu atveju liga greitai plečiasi ir užkrečia kitus triušius, gyvenančius šalia. Simptomai: ant paraudonavusios burnos gleivės, liežuvio, lūpų atsiranda baltos plėvelės. Po truputi jos tampa apnašu ir būna jau tamsiai raudonos (kartais pilkos) spalvos, tada jų vietoje atsiranda pūliniai. Apetitas sumažėja, nes triušiukui skauda valgant, taip pat mažiau geria vandens, pradeda tekėti seilės ir nuo jų kailiukas aplink burną sulimpa, šeriasi burnos srityje, tampa nejudrus. Sunkiais atvejais triušiukas pradeda viduriuoti (tada daug mažiau šansų išgyventi). Susirgimo formos labai svyruoja. Sergant lengva stadija, triušis po 2-12 dienų pasveiksta, tačiau sunkesniu atveju triušis miršta savaitės bėgyje.

Sergantį triušį būtina izoliuoti, narvą ir inventorių dezinfekuoti. Toks gyvūnas (o vėliau ir pasveikęs) netinka kergimui, nes šis susirgimas ir paveldimas.

Radus sergantį gyvūną tarp sveikų, būtina gydyti visus ir kuo anksčiau, tuo geriau. Anksti pastebėjus, triušis išgydomas per 2-3dienas.

Sergančiam triušiukui būtina iškart pagerinti maistą. Tai turi būti minkštas maistas (tinka švelni žolė, kokybiškas šienas). Burnos ertmę plauti 0,15 procentiniu kalio permanganatu. Galima kartą per dieną (2-3 dienas) po 0,2 gr. duoti triušiui balto streptocido miltelių.

Sveikiems triušiams, kurie buvo šalia sergančiųjų profilaktiškai duodama 0,1 gr. baltų streptocido miltelių ir izoliuojama nuo kitų. Narvus, kuriuose buvo triušiai iki tol bei visą inventorių dezinfekuoja (pavyzdžiui karštu sodos tirpalu).

 

Kreivakaklystė (lot.  Torticollis)

Šiuo susirgimo metu galima pamatyti, kaip triušiuko galva "kaba", taip pat akių obuolių greitus judesius, nuo kurių gyvūnui svaigsta galva. Simptomai atsiranda po truputį, bet ne išimtis, kad triušiukas gali susirgti per kelias valandas.. Rezultatas visada vienas: triušis vaikšto palinkęs galvą. Kartais būna, kad triušis nuo šios ligos visiškai nebesiorientuoja, tada jis sukasi i skirtingas puses, bandydamas atgauti pusiausvyrą. Tai labai gąsdina šeimininkus ir dažnai toks vaizdas priverčia žmogų "išlaisvint savo gyvūną nuo kančių".

Iš tikrųjų ši liga yra pagydoma, tačiau kartais prireikia labai daug laiko. Užmigdo tik tuo atveju, jei triušis visiškai nesugeba valgyti, gerti, arba apskritai negali normaliai funkcionuoti. Todėl labai svarbu surasti kvalifikuotą veterinarą.

Šios ligos priežastys:

·        vidinės ausies infekcija

·        centrinės nervų sistemos parazitinė infekcija (Encephalitozoon cuniculi)

·        abscesas

·        apsinuodijimas nuodingais augalais

·        trauma arba galvos smegenų pažeidimas, kuris būna pavyzdžiui sergant triušiui pasterelioze, arba vidiniu ausies uždegimu (pvz. esant ausų erkių invazijai) kai šis uždegimas pereina į smegenų ar jų dangalų uždegimą. Esmė tame, kad pažeidžiamos vienos pusės smegenų sritis ir dėl to tampa nevaldomi tos pusės nervai ar raumenys - galva nusvyra į priešingą pusę.

·        parazitinė infekcija (Baylisascaris procyoni)

Tačiau dažniausia priežastimi visgi lieka vidinio ausies infekcija.

Kai kuriais atvejais ausies infekcija būna ypač atspari antibiotikams. Tokiu atveju verta pabandyti antibiotiką bicilliną (bicillin), jei tik kiti vaistai nepadeda. 

Kartais vidinio ausies infekcijai išgydyti prireikia kelių savaičių ar net mėnesių.  Tai atrodo labai ilgas laiko tarpas, bet jei triušiu rūpinasi, jei gyvūnėlis stengiasi normaliai maitintis, gerti ir kitaip rodo aktyvumą, tai reiškia, kad dar ne viskas prarasta. Kreivakaklystė dizorientuoja triušį, bet gyvūnui neskauda. Šis susirgimas yra išgydomas, tačiau į tai labai sunku žiūrėti, bet visgi verta padėti savo augintiniui, kad vėl pamatyti jį sveiką ir laiminga.

 Triušiai ėda labai įvairų augalini maistą, tačiau geriausia juos maitinti subalansuotu maistu. Dauguma triušių puikiai jaučiasi maitinami jau paruoštu maistu, kurio pagrindas yra liucerna. Bet svarbiausi triušio mitybos komponentai ? šviežias vanduo ir šienas.